Pindakaaskoekjes met chocolade, zonder ei
Gisteren was het een zoete zaterdag. Tijdens de workshop ‘dessertjes & gebakjes’ maakten we allerlei lekkere dessertjes zoals bavarois met platte kaas en sinaasappel, koude honing sabayon, mascarponemousse, een rijstpap op z’n Thais met kokosmelk en citroengras. We bakten een echte Limburgse kriekenvlaai, een appeltaart, een galette met vijgen, verschillende soorten cake en enkele koekjes waaronder ook deze pindakaaskoekjes met chocolade.

Voor deze koekjes gebruikten we geen ei, wel aquafaba.
Aquafaba of bonenwater is het vocht van kikkererwten. Het is een veganistische vervanger voor eiwitten. De naam is ontstaan uit de samenvoeging van 2 Latijnse termen: aqua (water) en faba (boon).
Net zoals eiwitten kan je aquafaba opkloppen tot een luchtige, witte sneeuwmassa. Daardoor kan je het gebruiken in desserten, mousses en voor meringues, marshmallows,… Je kan er ook vegan mayonaise van maken.
En natuurlijk geen pindakaaskoekjes zonder pindakaas.
Pindakaas
De naam pindakaas is een wat vreemde naam, want het heeft niets met kaas te maken. Pindakaas verkocht men oorspronkelijk in een blok waarvan men plakjes sneed – net zoals bij jonge kaas dus. Gaandeweg werd het een smeerbare pasta.
En je zou misschien denken dat het oorspronkelijk uit Nederland komt, maar niets is minder waar. Het vindt zijn oorsprong in de Verenigde Staten. Een betere benaming zou pindaboter zijn, zoals in het Engels peanut butter. Pindakaas ontstaat immers als bijproduct bij het maken van pinda-olie.
Bij het op de Nederlandse markt brengen van pindakaas, mocht men dit echter niet verkopen onder de naam ‘pindaboter’. De term boter mag men immers enkel gebruiken worden voor de echte roomboter om zo een verschil te maken met de goedkopere margarine. Daarom spreken ze in Nederland van pindakaas en niet van pindaboter.
Het bakken van deze koekjes neemt minder dan een half uurtje tijd in beslag. En vermits het weekend vandaag een uurtje langer duurt, hou je na het bakken nog tijd over voor een herfstwandeling.
Tip – voeg zeker een snuifje zout toe. Het maakt deze pindakaaskoekjes nog lekkerder.

Pindakaaskoekjes met chocolade, zonder ei.
Ingrediënten
- 3 à 4 el aquafaba (kikkererwtenvocht)
- 150 g witte suiker
- 250 g pindakaas
- 100 g zelfrijzende bloem
- 125 g chocoladecallets
- 3 draaien van de zoutmolen
Bereidingswijze
- Mix alle ingrediënten, behalve de chocoladecallets, met de kloppers kort onder elkaar.
- Voeg de chocoladecallets toe. Meng kort door.
- Vorm balletjes van ongeveer 30 gram van het deeg.
- Leg ze op een bakplaat met bakpapier. Druk plat. Duw het koekje wat in met een vork.
- Verwarm de oven voor op 180° C – heteluchtstand.
- Bak de koekjes gedurende 12 minuten af. Laat ze even uitharden op de bakplaat.
- Bewaar de koekjes die je niet meteen opeet in een koekjesdoos.